Radyoaktif Madde Kullanarak Oyunlarda Hile Yaptılar!
  • 12/26/2017

Radyoaktif Madde Kullanarak Oyunlarda Hile Yaptılar!

Alman polisi geçtiğimiz günlerde Berlin’de bulunan bir restorana baskın yaptı. Baskın sırasında mekanda üzerine radyoaktif madde sürülmüş olan iskambil kağıtları ele geçirildi. Destede yer alan bazı kağıtlara sürülen radyoaktif maddeyle oyuncuların hile yaptığı düşünülüyor. Polis ekipleri yaptıkları açıklamada oyuna katılan bazı oyuncuların üzerlerine dedektör alarak, radyoaktif madde sürülmüş olan kağıtları fark edip oyunda avantaj elde ettiğini söyledi.

Ekipler tarafından kentte yer alan bir atık arıtma tesisinde yapılan rutin kontrol esnasında radyoaktif madde tespiti yapıldı. Atık arıtma tesisine gelen çöp kamyonu iskambil kağıtlarında yüksek oranda radyoaktif madde tespit etti. Maddenin iskambil kağıtlarında bulunmasından sonra polis ekipleri çöp kamyonunun gittiği güzergahları takip etti. Takip sonucunda ekipler kaçak oyun oynatılan restorana ulaştılar. Restorana bir baskın gerçekleştiren polis ekipleri, burada üzerilerine iyot-125 maddesi sürülmüş olan 13 iskambil kağıdı buldu.

İyot-125 maddesi tıp alanında kullanılıyor. Bu maddenin yarılanma süresi 60 gündür. Yani iyot-125 maddesindeki radyoaktivitenin kaybolması benzeri tüm maddelerden daha uzun süreç almaktadır. Radyoaktif madde sürülmüş olan iskambil kağıtlarının hile amacıyla hangi oyunlarda kullanılmakta olduğu henüz bilinmiyor. Polis ekipleri restoranın kumar lisansının da olmadığını beyan etti.